ДГ "Космонавт"
Детска градина в град Шумен

За родителите

     Скоро ще настъпи моментът, в който малкото слънчице на мама и татко ще ,,напусне" дома и ще тръгне на детска  градина!

Ако някой ви каже, че този момент не е от кой знае какво значение за детето - не му вярвайте!

Детето напуска дома - спокойствието, уюта, топлината на мама и татко, сигурността, познатото, своите играчки, своето креватче и своя сигурен детски свят до момента!
Именно поради тази причина или по-скоро изброените по-горе причини е важно заедно с детето и вие, скъпи родители
да ,,тръгнете" на детска градина!
Не в прекия, а в преносния смисъл, разбира се!
Ако детето е посещавало ясла, то и прехода няма да е толкова болезнен - и за детето, и за родителите. За непосещавалото, идващо от къщи дете адаптацията ще е по-трудна, но с общи усилия и взаимно доверие ще я направим лека и не толкова стресираща!
Ето някои препоръки и съвети за осъществяване на плавен преход от дома към детското заведение:
 
!ПСИХОЛОГИЧЕСКА ГОТОВНОСТ
на детето за тръгване на детска градина
Готово ли е детето ни да се отдели от вас? Укрепнало ли е не само физически, но и емоционално? 
Малко ли е едно дете на три години, за да се води смислен разговор с него?
Не, разбира се!
 Разговаряйте с детето!
Говорете за промените, които му предстоят. Там, в детската ще има много други деца на неговата възраст, с които ще разговаря, ще си играе, пее, танцува, ще се хранят заедно, ще спят в една голяма спалня всички деца...
Сутрин мама или татко ще го завеждат, ще го оставят там и като си свършат работа при първа възможност бързо ще отидат да го вземат. И тогава ще си говорят много, много, как е минал денят, какво е правило детето, ще ходят на разходки...ще се гушкат силно, силно...
 Памперса?!?
В детската градина място за него няма. Става дума за първа група, не за ясла. Не че не се случва, но това са единични случаи. Махането на памперса е още една крачка към порастването на вашето дете, което от своя страна влияе на самочувствието на детето ви сред неговите връстници. Вие решавайте...
 Самообслужване!
Обличане, събличане, обуване, хранене...
Всички бързаме и нямаме търпение, понякога и нерви, и в стремежа си по-бързо да се оправим, за да не губим време все помагаме и понякога пропускаме точно онзи момент, когато детето започне да казва: Аз сам...Аз сама...
Нека дадем възможност на детето да се справя само!
Дрехите
Трябва да са удобни и практични!
В стремежа си детето ви да изглежда като кукла, ще му е затруднено дори отиването до тоалетна. Гащеризони, блузи с широки ръкави, презрамки, тесни дънки и тиранти, къси, смъкващи се чорапогащници...
В раницата на детето трябва да има един пълен комплект дрехи за смяна, необходими, ако се намокри, изцапа.
 Хранене
Би трябвало до тръгването на детска детето отдавна да е хванало лъжицата и да се храни само! Храненето също е момент от израстването на детето. Понякога в стремежа си детето да не остане гладно сме склонни ние да вземем лъжицата вместо него. Понякога също така и ние, като родители, имаме нужда от голямо търпение, а то не всеки път е "под ръка"...
Каквото и да може да направи детето само преди тръгването му на детска градина, гарантира неговата независимост, самостоятелност, а те пък влияят на самочувствието на малкия човек.
А това е важно за детето и още как!
Не че няма да му се помогне, не мислете в тази посока, но моментът на
"Аз мога сам" е много важен за децата!
 Обувките
Има обувки за разходка, за игра, за "официални" случаи...
Дали обувките да бъдат с лепенки?
Да, препоръчваме го, защото децата се справят сами с тях и отново стигаме до момента за тяхната независимост при самообслужването. Предварителната помощ на всеки родител се изразвява в това, да е преценил кои дрехи и обувки няма да затруднят детето му, така че то да се почувства и голямо, и полезно за самото себе си.
Играчките
И за тях може да се говори много, и все няма да е достатъчно...Какви играчки за коя възраст са подходящи? Какви играчки може да носи детето в детската градина?
Ако трябва да отговорим с една дума - подходящи...Но кои играчки са подходящи? Тези, които не застрашават децата!
А има ли опасни играчки? Да, има.
За първа група малките, остри, с ръбове, плюшени са забранени!
 Първата родителска среща
Ако имате въпроси - задайте ги;
Ако нещо не сте разбрали, ако нещо ви притеснява - споделете го!
Ако ние трябва да знаем каквото и да било за вашите деца - кажете го!
Ако родителите са настроени позитивно, ако и разговорите, които водят с децата за детската градина са позитивни,
то и самото дете по-бързо ще се адаптира към детската градина.
!ЕМОЦИОНАЛНА ГОТОВНОСТ на детето
Някои деца така и не свикват с детската до подготвителна група. Различен характер, различен темперамент. Естествено, не трябва да се търси причина в детето. Има и деца бързо присподобими.
Би трябвало детския учител да успява да достигне до всяко дете!
 Първи ден в детската градина
Е, вече сте готови за този първи ден, който може би дълго време ще си спомняте. Дрехите са изгладени, раницата е подредена. Последен разговор, преди лека нощ и той може би ще е за утрешния ден, за детската градина.
Кой тръгва с по-свито сърце за детската - мама, татко или детето???
Разбираемо е като усещане. Вече сте там. Оставяте малкото си съкровище при съвсем непознати, чужди хора. Ако имате възможност да не ходите на работа, направете го и то не за да взимате детето на обяд, а рано следобед.
Първият ден ще мине много, много бавно. През половин час ще поглеждате часовника. Нищо чудно да ви се стори, че времето е спряло и...най-после...Време е да отидете и да си приберете детето от "онова непознато и за вас място"...
Как ли е милото?
Какво е правило цял ден без мама?
... Какви ли не мисли ще ви минат през главата.
Е, най-после е в прегръдките ви.
Подходящ ли е моментът за глезене и позволяване на "всичко", гонени от гузна съвест, че сте "оставили" детето си в градина?
Вие решавате...Но не мислим, че е удачно. Любовта към детето може да има различни прояви, не само в задоволяване на моментни капризи...
Втори ден...Трети...И колелото се завърта...
Разговори с детето
Най-често срещаните въпроси при взимане на детето са: Какво яде? Спа ли? Пи ли вода?Караха ли ти се?
Всички тези въпроси насочват разговора в негативна посока. Бихме предложили един по-позитивен подход, който да поведе разговора в по-позитивна посока.
Може би въпроси като:
Похвалиха ли те днес в детската?
Играхте ли си с децата?
Гладен/гладна ли си?
Хареса ли ти яденето?
Запозна ли се с нови приятели?
С кои деца седя на една маса?
С кого си игра?
А храната вкусна ли беше? - да ви дадат повече "достоверна" информация.
Винаги може да се намери и някое "бъбриво врабченце", което нещо да ви е пошушнало. А като се приберете у дома, една театрализирана игра с любимите играчки може и да ви даде много повече отговори на интересуващите ви въпроси.
Нали знаете, че на Мечо всичко се казва...
 Лъжите на децата
В стремежа си да стане на тяхното, децата "не знаят", че лъжат. Често се преплитат измислици с фантасмагории. А и когато едно капризно на ядене дете всеки ден чува от майка си: Пак ли не си ял? Тогава нищо няма да ти купя.
Идва момент в който детето започва да казва: Аз всичко си изядох.
Често казва, че е било наказвано, само и само да си стои у дома.
Да седне ли дете на столчето, защото се е поувлякло в играта и посяга на другите деца? Да, ще седне, но и госпожата сяда срещу него да си поговорят. Да разберат заедно къде е конфликта.Да почувства детето, че възрастния го е грижа и иска да му помогне.
Или усеща се напрежение между две деца. Практиката си казва думата и в очакване да се доказва кой е по-силен от двамата, най-често им се предлага да седнат на столчета, на маса, на килим - където желаят и да се разберат кой прав, кой крив в цялата тази история и защо се е стигнало до конфликт. Да си поговорят до разрешаване на проблема. Могат да ни изумят, като кажат:
И двамата не бяхме прави!
Понякога се налага и вдетиняване. Карат се за играчка. И двете деца, дори и повече искат точно в този момент да си играят с нея. Е, в такива случаи играчката се взема и закачливо се казва:
След като тази играчка "не е слушала" и доведе до скарване на приятели, няма да си играе с вас!
Най-честия въпрос е: Играчката наказана ли е? Не, защо да е наказана? Нека да си стои тук, никой да не си играе с нея и да види колко е хубаво така...
Изрази, като "наказан", "наказана", "наказание" не трябва да се използват, но децата идват в първа група, знаейки значението им. Има ли проблем, има и начин за разрешаването му и този начин не е свързан с горе изброените думи, а с разговор, привеждане на примери, загриженост!
Природата ни е направила така, че да минаваме плавно, да тренираме уменията си. Детето не се ражда научено да ходи, например. То прави опити, изправя се, заяква и се пуска, когато е стабилно, а пък се изисква от него да е самостоятелно от раз. Не може да се получи без болка!
Всяко ненавременно нещо и всяка рязка промяна провокира страх и травма.
 Какво тогава трябва да направите като родители вкъщи, преди заветния първи ден в детската градина?
Кои са успешните модели, чрез които да научите детето на самостоятелност?
Представете си средата в детската градина, дайте си ясна сметка какви умения са му нужни, за да се чувства добре на новото място.
!Не си казвайте:
„Те в градината ще го научат, аз не мога“;
„То вкъщи си спи с нас, а там ще свикне само в легло…“;
„Вкъщи аз го храня, но там ще се научи само…“
Когато детето учи новите неща в сигурна среда, сред най-близките си, е по-леко.
Така новата среда няма да е стресираща толкова, ако е подготвено!
 За да бъде щастливо детето в детската градина, то трябва да бъде щастливо и вкъщи – да получава много любов, подкрепа, внимание и разбиране от своите родители.
Последно, но не и на последно място- Уважение!
Уважавайте себе си, уважавайте детето, уважавайте персонала!
Ние искаме да работим С вас, a не - ЗА вас! Да се подкрепяме, разбираме и чрез общи усилия да създадем най-добрата и сигурна среда за децата!
С пожелание ,,ПЛАЧ - ДА НЯМА!"
Тръгвам на детска градина
Чуйте всички, таз година
вече тръгвам на градина.
Мама даде ми задача,
обещах й да не плача
и да слушам много там.
Вътре ще остана сам,
но съвсем не е така,
там е пълно със деца.
Най-приятно е да знам,
че приятели ще имам там.
Много бързо, знам ще свикна,
щом посрещат ме с усмивка!
 
Харесано от ДГ 34 "Брезичка" - гр. София